Kunsthåndværk og designede brugsgenstande af fx sølv, glas, porcelæn, metal, keramik, træ, plast og tekstil. Formgivet og produceret efter år 1900 i moderne stil.
Moderne kunsthåndværk
2421/962
Kim Holm: Oval krukke af hårdtbrændt lertøj, udvendigt med indridsninger i relief. Unik. H. 14,4-14,8 B. 17,7. L. 32.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2422/501Lyngby
Christian Poulsen: Rund skål af stentøj dekoreret med transparent turkis glasur. Sign. CHR-P., H1647. Unik. H. 15,8. Diam. 21,8.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/504Lyngby
Saxbo: Stor vase af stentøj modelleret med smalt fodstykke og smal munding, udvendigt med indridset reliefdekor. H. 25.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/507Lyngby
Christian Poulsen: Firsidet vase af stentøj, modelleret med cirkulær munding. Dekoreret med mørkeblå og brun glasur. H. 13. B./L. 13,5.
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/510Lyngby
Eva Stæhr-Nielsen: Stor spaltekande af stentøj, dekoreret med turkisgrøn glasur med brune elementer. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark, 64, II. H. 24.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/513Lyngby
Adam Fischer, tilskrevet: Kvindefigur af delvis glaseret stentøj. H. 20,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/516Lyngby
Leon Galleto: Frø af stentøj dekoreret med rødbrun glasur. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1950-1968. H. 3,3. L. 7.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/519Lyngby
Leon Galleto: Cylindrisk vase af stentøj med reliefdekor. Dekoreret med rødbrun glasur. Øverste kant med mat rødbrun glasur. H. 31.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/522Lyngby
Leon Galleto: Cylindrisk vase af stentøj med reliefdekor. Dekoreret med turkisblå og grøn glasur. Øverste kant med rødbrun glasur. H. 18. Diam. 7,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/525Lyngby
Arne Bang: Rund marmeladekrukke af stentøj, låg modelleret med bær og blade i relief. Dekoreret med rødbrun glasur. Sign. monogram. Samlet H. 15. Diam. 9,3.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/528Lyngby
Saxbo: Rund vase af stentøj modelleret med smal munding og vertikal reliefdekor. Dekoreret med rødbrun glasur med okker- og mørkebrune elementer. H. 29,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/531Lyngby
Saxbo: Stor rund vase af stentøj modelleret med smal munding. Dekoreret med rødbrun glasur med mørkebrune elementer. H. 27,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/534Lyngby
Knud Kyhn: Meget stor stentøjsskulptur modelleret i form af en ørn. Dekoreret med lys Sung glasur. H. 56.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/537Lyngby
Nils Thorsson: Fire små vaser af stentøj. Dekoreret med hhv. olivinglasur, blå rutilglasur samt rødbrun glasur. (4)
Vurdering :
2422/540Lyngby
Eva Stæhr-Nielsen: Høj vase af chamottestentøj, modelleret med smal hals. På to sider dekoreret med indridsninger i relief. H. 43.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/543Lyngby
Saxbo: Rund vase af stentøj modelleret med smal munding og indridsede, stiliserede fiskemotiver i relief. H. 19.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/545Aarhus
Ivan Weiss: Firsidet skål af stentøj, dekoreret i grå, brun og okker. Sign. monogram, 12/22564. Kgl. P. H. 12,3. B. 25.
Vurdering :
2422/546Lyngby
Saxbo: To vaser af stentøj modelleret med smal munding. H. 9,3 og 13,8. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/549Lyngby
Eva Stæhr-Nielsen: Rund vase af stentøj, fra nederste kant og opefter med indridsninger i relief. H. 17,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/552Lyngby
Gertrud Vasegaard: Sekskantet vase af stentøj. Øverste del med gennembrudt dekor. Dekoreret med mørkeblå samt transparent glasur. H. 13,8.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/555Lyngby
Axel Salto: Lav skål af stentøj modelleret i let firsidet form. Udvendigt dekoreret i riflet stil. H. 5. B/L. 16.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/558Lyngby
Hugo Liisberg: Figurgruppe af stentøj modelleret i form af en fisk på cirkulær base. Dekoreret med grå og brun glasur. H. 25.
Vurdering :
2422/561Lyngby
Eva Stæhr-Nielsen, Saxbo: To vaser af stentøj, modelleret i hhv. firsidet- og dråbeform. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/564Lyngby
Eva Stæhr-Nielsen: To vaser af stentøj, modelleret i hhv. tresidet- og rund form. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/567Lyngby
Per Linnemann-Schmidt: Cylindrisk gulvvase af chamottestentøj med horisontale indridsninger i relief. Dekoreret med grågrøn glasur. H. 54.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/569Aarhus
Alev Ebüzziya Siesbye: Vase af stentøj med smal munding, dekoreret med sort glasur. Sign. Alev. H. 10,5. B. 12.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2422/570Lyngby
Annelise & Per Linnemann-Schmidt: To bordlamper af chamottestentøj. Cylindrisk form med indridsninger i relief. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/572Aarhus
Arne Bang, m.fl.: Honningkrukke af stentøj. Låg og honningske af sølv, anno 1940. H. 11,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2422/573Lyngby
Eva Stæhr-Nielsen, Saxbo: Tre vaser af stentøj. Dekoreret med hhv. koboltblå glasur samt brun harepelsglasur. H. 11,7-12,8. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/576Lyngby
Kgl. P.: Rund lågkrukke af stentøj, dekoreret med celadonglasur. Låg af patineret og delvis forgyldt bronze. H. 14,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/582Lyngby
Christian Poulsen: En firsidet vase af stentøj modelleret med cirkulært fodstykke. Dekoreret med lys turkis glasur. Sign. CHR-P. H. 14,7.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2422/584Aarhus
Axel Salto: Cirkulær skål af stentøj, dekoreret med Sung glasur. Sign. Salto, 20677. Kgl. P. H. 5,6. Diam. 15,4.
Vurdering :
2422/585Lyngby
Myre Vasegaard: Lille vase af stentøj dekoreret med transparent gråhvid glasur samt blåglaserede mønstre. Sign. monogram. Unik. H. 10,3. Diam. 9,3.
Vurdering :
2422/588Lyngby
Eva Stæhr-Nielsen: Firsidet vase af stentøj, to sider med indridset relief dekor. Dekoreret med Celadonglasur. H. 25,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/591Lyngby
Eva Stæhr-Nielsen: Skulpturel skål af stentøj. Dekoreret med sommerfuglevingeglasur. Kgl. P. H. 13,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2422/594Lyngby
Arne Bang: To bjørnefigurer samt en vase i form af en fisk. Dekoreret med rødbrun og turkisgrøn glasur. Sign. monogram. H. 7-10. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2422/597Lyngby
Eva Stæhr-Nielsen: To vaser af stentøj modelleret med smal munding. H. hhv. 14,4. og 11. (2)
Vurdering :
2422/600Lyngby
Eva Stæhr-Nielsen: To cirkulære skåle af stentøj, dekoreret med hhv. mørkebrun og brungrøn glasur. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/603Lyngby
Arne Bang: Rund bordlampefod af stentøj modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med mørkegrå glasur med blå elementer. H. 25/46.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2422/606Lyngby
Hugo Liisberg: Figurgruppe af stentøj modelleret i form af en odder med fisk. H. 26.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2422/609Lyngby
Christian Poulsen: Cirkulær skål af stentøj dekoreret med blå glasur. Sign. CHR-P., 3050. Unik. H. 8,2-8,8. Diam. 20,3-21,4.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2422/611Aarhus
Nils Thorsson: Krukke af stentøj, dekoreret med brune fisk på lys base. Sign. monogram, Kgl. P. H. 8,5. Diam. 9,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/612Lyngby
Gertrud Vasegaard: Stor krukke af stentøj med reliefdekor og transparent okkerbrun glasur med mørkebrune islæt. H. 24,5.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/614Aarhus
Eva Stæhr-Nielsen: Vase af stentøj, dekoreret med brunlig harepelsglasur. H. 22,5.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
2422/615Lyngby
Helge Christoffersen: Figurgruppe af stentøj modelleret i form af to katte. Dekoreret med mørk og lys blå glasur. H. 22.
Vurdering :
2422/617Aarhus
Arne Bang: To vaser af stentøj modelleret med små hanke på sider. Sign. monogram. H. 12 og 15,5. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/618Lyngby
Saxbo: Rund vase af stentøj modelleret med smal munding. Øverste del med indridsninger. H. 25.
Vurdering :
2422/621Lyngby
Per Linnemann-Schmidt: Syv vaser og tre skåle af stentøj. Dekoreret med hhv. blå og brune harepelsglasurer. (9)
Vurdering :
2422/623Aarhus
Arne Bang: Vase af stentøj med små hanke på sider. Dekoreret med grågrøn glasur med blå elementer. Sign. H. 16,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/624Lyngby
Per Linnemann-Schmidt, m.fl.: Otte vaser af stentøj dekoreret med hhv. blå, brungrøn, mørkebrun og lys grøn harepelsglasur. (8)
Vurdering :
2422/626Aarhus
Arne Bang: Cirkulært fad af stentøj, dekoreret med grønlig glasur med spættede elementer. Sign. H. 3. Diam. 16.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/627Lyngby
Axel Salto: Lille skål af stentøj modelleret med lille fod. Dekoreret med grøn og gråbrun glasur. Sign. Salto 81. H. 4,7. Diam. maks. 7,5.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/630Lyngby
Arne Bang: Cylindrisk lågkrukke af stentøj modelleret med rillet dekor. Forsynet med låg af bronze. H. 14,2.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/633Lyngby
Arne Bang, m.fl.: To cirkulære skåle af stentøj, den ene med rillet dekor. H. hhv. 8,5 og 5,2. Diam. 13,6 og 11. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/636Lyngby
Arne Bang: Cirkulær skål af stentøj, modelleret i konisk form. Dekoreret med grøn og lyseblå glasur med gråbrune elementer. H. 9. Diam. 16,5.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2422/639Lyngby
Patrick Nordström: Lågkrukke af stentøj dekoreret med grøn og grå glasur. Låg af patineret bronze. H. 15,5. Diam. 13.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/642Lyngby
Arne Bang: Figur af stentøj modelleret i form af pekingeser med bold. H. 19.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2422/645Lyngby
Arne Bang, Magasin du Nord: Marmeladekrukke af stentøj, udvendigt indridset med vertikale riller. Forsynet med sølvlåg med sortmalet træknop.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/648Lyngby
Saxbo: To mindre skåle af stentøj, dekoreret med lys gul glasur med grå islæt. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/653Lyngby
Arne Bang: Cirkulær lågskål af stentøj, udvendigt med vertikale riller i relief. Dekoreret med lys gråbrun og mørkere brun glasur. H. 8. Diam. 13.
Vurdering :
2422/654Lyngby
Nils Thorsson: Rund vase af stentøj dekoreret med fiskemotiver i blåsort underglasur og med transparent blå og turkis glasur. H. 17,8. Diam. 16.
Vurdering :
2422/655Lyngby
Hugo Liisberg: Figurgruppe af stentøj modelleret i form af vadefugl stående på vandplanter. H. 21. L. 19.
Vurdering :