2419/​80

Et par kinesiske stole af sortlakeret bambus, sekskantet sæde med gennembrudt ornamentik i ryg. Ca. 1900. (2)

Leddeløse. Afskalninger, stedvist kraftige afskalninger. Sæder med mellemrum og manglende pyntelister. Enkelte dele af ornamentik mangler eller fremstår med brud. Ridser og mærker. Brugsslitage.

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt