2419/564
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 40”. Tre indskudsborde med stel af massiv eg, plader af teak. formgivet 1953. Udført og stemplet hos Andreas Tuck, Odense. H. 45–48. L. 40–52. B. 29–34. (3)
Litteratur. “Dansk Kunsthåndværk” nr. 6, 1953, på annonceside.
Andreas Tuck Katalog 1959.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Største bord med afslag på glideskinne inderst bagtil.
Moderne kunst og design, 7. maj 2024
Vurdering
Hammerslag
2 bud