Smykker /
Øvrige
2421/1307
Mont Blanc, Parker, Penol m.fl.: En samling bestående af tolv fyldepenne, heraf syv stk. med spids af 14 kt. guld. (12)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2422/1251Lyngby
To uindfattede tigerøje-sten, henholdvis et råt stykke med en poleret side og en cabochonslebet sten. Samlet vægt ca. 253 gr. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2423/1230Aarhus
S. T. Dupond: Lighter af forgyldt metal. Original æske og certifikat medfølger. Herudover medfølger Dunhill lighter af forgyldt metal. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2423/1239Lyngby
Uindfattet brillantslebet diamant på ca. 0.30 ct. Farve: I. Klarhed: VS2.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2423/1252Lyngby
Uindfattet dråbeformet faceteret smaragd på ca. 3.09 ct. Mål. 9,8 x 12,15 x 5,32 mm. Antagelig fra Brasilien.
Vurdering :
2.000–4.000 DKK Næste bud:
2423/1261Lyngby
Uindfattet brillantslebet diamant på ca. 0.30 ct. Farve: I. Klarhed: VVS2.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
921/758Lyngby
Kongeligt guld- og diamant taskeparure til aftenselskab. 20. årh.s midte. I æske fra J. Lattes. (4)
Vurdering :
120.000–150.000 DKK